Asim Ferhatović Hase je svoj posljednji susret u dresu Sarajeva odigrao upravo na današnji dan, prije pune 52 godine. Naime, Sarajevo je u okviru osmog kola Prve savezne lige gostovalo na Kantridi gdje je kao lider Prvenstva s bodom više od drugoplasirane Vojvodine, bilo gost Rijeke.

Sarajevo je tako već od prvog minuta krenulo s jednim ciljem: da ostvari pobjedu, a već u 3. minuti bilo je 0:1. Ferhatović je sjajno proigrao Fazlagića koji loptu sustiže kod korner-linije, te je oštrim centaršutem ubacuje u šesnaesterac golmana Jantoljaka, gdje pronalazi Vahidina Musemića koji visoko skače i glavom pogađa za vodstvo “Sarajeva” i veliko slavlje igrača Bordo tima.

Ipak, samo malo kasnije desio se momenat koji je odlučio o kraju jedne blistave karijere. Igrao se 15. minut susreta kada je jedan domaći igrač oštro startovao na Haseta koji je zbog povrede morao napustiti teren. Zamijenio ga je Sreten Šiljkut, a “Sarajevo” je i nakon Hasetovog izlaska nastavilo sa sjajnom igrom. Do kraja susreta, mrežu “Rijeke” su pogodili Musemić, Prljača, te upravo Šiljkut za konačnih: Rijeka – Sarajevo 0:4.

Nekoliko dana nakon utakmice, povreda nije izgledala tako ozbiljno, a trener Brozović je najavljivao da će Haseta odmarati u sljedećem duelu s “Veležom” kako bi bio spreman za gostovanje “Crvene Zvezde” na Koševu, sedam dana kasnije. Hasetova povreda je bila previše ozbiljna da bi nastupio u jednoj od te dvije utakmice.

Nekoliko puta se vraćao treninzima kako bi se pokušao spremiti i vratiti na teren, ali bol u koljenu je svaki put bila jednostavno prejaka.

Iz Uprave kluba su za Haseta pripremali i oproštajnu utakmicu, u posljednjem kolu te sezone kada je na Koševu gostovao zenički “Čelik”, u utakmici koja je odlučivala o novom prvaku Jugoslavije, no zbog povrede Hase nije mogao ući čak niti posljednjih pet minuta, tako da zvanični oproštaj od Bordo dresa ovom velikanu nikad nije upriličen.

U historiji je ostalo zapisano da je Asim Ferhatović svoj posljednji nastup za “Sarajevo” upisao u nedjelju, 16. oktobra 1966. godine na Kantridi.

Svi u napad, jedan je Hase

Asim Ferhatović Hase rođen je 24. januara 1933. godine u Sarajevu. Odrastao je na Kovačima gdje je još kao dječak počeo igrati fudbal na lokalnom igralištu. S petnaest godina odlazi na Koševo i pristupa Omladinskom pogonu FK “Sarajevo” čime započinje svoju fudbalsku karijeru.

Pamti se sezona 1963. godine i trijumf nad gradskim rivalom “Željezničarom” od 3:2. O ovoj utakmici mnogo se pričalo, a i danas se priča jer je pukla prečka. Naime, nakon postignutog gola, Hase se uhvatio za prečku koja je, zbog dotrajalosti, pukla. U gradskim derbijima ukupno je postigao šest golova. Do danas je ostao simbol Sarajeva i sarajevskog kluba u kojem je debitirao. Čak i željovci, ljuti rivali pitara, poštuju Haseta i njegovo fudbalsko umijeće.

Hase je umro od infarkta u svojoj rodnoj kući na Kovačima, u noći sa 24. na 25. januar 1987. godine, u snu. Njegov grad i njegovi sugrađani koje je neizmjerno volio ga nisu zaboravili; to najbolje pokazuje činjenica da njegovo ime danas između ostalog nose i Stadion Koševo, Omladinska škola FK “Sarajevo”, ulica u sarajevskom naselju Koševo, Memorijalni malonogometni turnir, musluk-česma na Baščaršiji, te Memorijalni šahovski turnir.

Anegdote s terena

U jednom susretu s “Partizanom” na Koševu, izvanrednim fintama iz igre je “izbacio” Vasovića, Pajevića, Jončića i Jusufija. Kada je završio akciju i “Sarajevo” postiglo go, on je neočekivano otišao u svlačionicu.

Niko na stadionu tada nije znao šta se dogodilo. Svi su mislili, naravno i sudija, da je od zamora pozlilo Hasetu i da se nakon ukazane pomoći vratio u igru. On se u svlačionici zapravo samo napio vode…